WT Tokio: Ćwierćfinały nie dla polskich par

Żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się awansować do najlepszej ósemki czterogwiazdkowego turnieju w stolicy Japonii. Najbliżsi osiągnięcia tego celu byli Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, którzy dopiero po tie-breaku przegrali z Alexandrem Brouwerem i Robertem Meeuwsenem.
fot. FIVB

Jako pierwsi dzisiaj do rywalizacji stanęli wspomniani Kantor i Łosiak. Swój ostatni mecz w fazie grupowej rozpoczęli świetnie, deklasując w pierwszym secie brazylijską parę Andre/George, wygrywając do czternastu. Zmotywowani rywale doprowadzili do tie-breaka, jednak w nim, z najmniejszą możliwą przewagą punktową, lepsi okazali się Polacy. Dało im to jednak dopiero trzecie miejsce w grupie, ponieważ spośród trzech par z taką samą sumą punktów Kantor i Łosiak mieli najgorszy bilans setów.


W związku z powyższym, w pierwszej rundzie fazy pucharowej czekał ich pojedynek ze zwycięzcami grupy D - Alexandrem Brouwerem i Robertem Meeuwsenem. Mimo znaczącej porażki w premierowej odsłonie, Polacy doprowadzili do decydującej partii. W tie-breaku niestety wyraźną zaliczkę wypracowali sobie Holendrzy i do samego końca utrzymali pięciopunktową przewagę.


Z tymi samymi reprezentantami Holandii swój pierwszy piątkowy mecz rozgrywali Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. Stawką było pierwsze miejsce w grupie i teoretycznie łatwiejszy rywal w kolejnej fazie turnieju. Po bardzo zaciętym spotkaniu wygrali Brouwer i Meeuwsen, tracąc odpowienio 19 i 18 punktów w każdym z setów.


Na biało-czerownych w 1/8 finału czekał brazylijski duet Alison/Alvaro Filho. Oni z kolei nieco wyraźniej zaznaczyli swoją wyższość nad Fijałkiem i Brylem, zachowując w obu partiach cztery punkty przewagi.


Tuż po fazie grupowej swoją przygodę z turniejem w Tokio zakończyły także Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek. Polki swój ostatni mecz grupowy wygrały bardzo pewnie. Po całkiem wyrównanej pierwszej odsłonie, w drugiej pozwoliły parze Xue/Wang zdobyć zaledwie dziesięć "oczek". Dało im to trzecie miejsce w grupie, ale ilość zdobytych punktów wskazywała na grę w barażu. Tam Wojtasik i Kociołek trafiły na inną chińską parę - Xia/Wang. Te rywalki zakończyły jednak marzenia Polek o lepszym wyniku, zdecydowanie wygrywając dwusetowy pojedynek.


Wyniki:

- faza grupowa

Kantor/Łosiak - Andre/George 2:1 (21:14, 19:21, 15:13)

Fijałek/Bryl - Brouwer/Meeuwsen 0:2 (19:21, 18:21)

Wojtasik/Kociołek - Xue/Wang 2:0 (21:19, 21:10)

- faza pucharowa

Kantor/Łosiak - Brouwer/Meeuwsen 1:2 (14:21, 21:18, 10:15)

Fijałek/Bryl - Alison/Alvaro Filho 0:2 (17:21, 17:21)

Wojtasik/Kociołek - Xia/Wang 0:2 (16:21, 15:21)


Czytaj również