Niepowtarzalna atmosfera, rekordowa liczba drużyn i tysiące fanów on-line. Taka Obłędna Plaża 2021!

Nowa formuła gier pozwalająca na dopuszczenie 225 par i rozegranie blisko 600 spotkań w trzy dni. Zmieniona piłka z Mikasy na Wilson, rozszerzona infrastruktura z 5 do 8 boisk, wdrożone nowe rozwiązania technologiczne pozwalające na jakościowe śledzenie wydarzenia w Internecie. To tylko kilka z nowości Festiwalu w Zbąszyniu, który dzięki tym zmianom, zyskał rangę największego turnieju siatkówki plażowej w Polsce.
Fot. Obłędna Plaża

Rekordowa liczba drużyn i nowy system rozgrywania turnieju

60 par żeńskich, 73 męskie, 63 mikstowe, 9 par dzieci, 16 par old-boy i 4 pary zbąszyniaków. W sumie 225. To o 78 duetów więcej, niż rekord sprzed 2 lat wynoszący 147.

W piątek miały miejsce gry w grupach eliminacyjnych, w sobotę natomiast zmodyfikowany system pucharowy. Połączenie tych dwóch formatów gier sprawiło, że nikt nie odpadał z rywalizacji przedwcześnie, natomiast gwarantowało emocje od sobotniego południa, aż do północy. Napięcie było budowane przez cały dzień, a zwieńczyły go finały rozgrywane przy sztucznym świetle późnym wieczorem. 

Nowa piłka i innowacje technologiczne

Po raz pierwszy w Polsce zawody rozegrane zostały inną piłką niż Mikasa. Wilson OPTX to oficjalna piłka ligi AVP w USA, Beach Tour Italia we Włoszech oraz UK Beach Tour w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy podjęli współpracę z Wilsonem i dzięki temu uczestnicy mieli okazję zagrać piłką ze światowego topu. 

Wdrożone także zostały drabinki on-line, dzięki którym wszyscy kibice mogli na bieżąco śledzić wyniki w Internecie w czasie rzeczywistym. Nowością była również aplikacja Discord dla uczestników usprawniająca komunikację turniejową.

100 000 widzów śledzących livestream

Statystyki pokazujące liczbę oglądających zmagania zwalają z nóg. Standardem w Zbąszyniu jest już live z 5 boisk realizowanych przez Borek TV. Dodatkowo w tym roku dzięki zaangażowaniu Proskos TV i wdrożeniu przekazu na nową platformę streamingową Twitch, liczby przekroczyły 100 000 oglądających Obłędną Plażę w ciągu 3 dni. 

Atrakcje dodatkowe i partnerzy

Czas uczestnikom umilała Strefa Red Bull, w której była okazja do relaksu przy znakomitej muzyce w plażowych rytmach. Dodatkowo dostępna była strefa regeneracji dla graczy, w której pracował fizjoterapeuta dbający o zdrowie grających. Lista partnerów wydarzenia i instytucji wspierających wydarzenie jest długa i z pewnością każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do wielkiego siatkarskiego święta. 

Niespodzianki w turnieju i emocjonujące finały

Do Zbąszynia przyjechały topowe pary żeńskie i męskie. Na liście nazwisk można wyróżnić chociażby Dorotę Strąg – wieloletnią reprezentantkę Polski czy Kingę Legietę i Olę Gromadowską – reprezentantki Polski, medalistki Mistrzostw Polski. Po stronie Panów mogliśmy obserwować graczy znanych z parkietów plusligowych – Kubę Popiwczaka (Jastrzębski Węgiel), Bartka Mariańskiego (Resovia Rzeszów), czy Pawła Pietraszko (Cuprum Lubin). Nie zabrakło także Michała Kądzioły i Marcina Ociepskiego, medalistów Mistrzostw Polski i Pucharu Świata.

W turnieju męskim już na etapie 1/8 finału trafiły na siebie faworyzowane pary Zięba/Krasiński i wspomniani wcześniej Kądzioła/Ociepski. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli jednak zawodnicy z trójmiasta Zięba/Krasiński i co okazało się dla nich trampoliną pozwalającą dotrzeć aż do finału, rozgrywanego o godzinie 22:30. Ich przeciwnikami okazali się być inni zawodnicy znad morza - Sobstyl/Ciemachowski, którzy pewnie wygrali swoją część drabinki i zameldowali się w decydującym spotkaniu. 

Najpierw jednak rozegrano finał pań. Po zaciętych bojach wzięły w nim udział pary Legieta/Gromadowska oraz Bielak/Jochym. Obydwie pary były stawiane w gronie faworytów, jednak bardzo dobra gra drugiej z nich była większym zaskoczeniem i jak najbardziej zasłużenie zaowocowała grą o złoto. 

Po emocjonującym, pełnym świetnych obron i kontr, trzysetowym meczu, lepsza okazała się ograna para Legieta/Gromadowska zgarniając tym samym tytuł najlepszego duetu na zbąszyńskiej plaży.

Nie mniej emocji zobaczyliśmy w finale panów. Fizyczna siatkówka zdecydowanie mogła podobać się kibicom zasiadającym na trybunach, jednak to strategia gry i fenomenalne, techniczne przygotowanie pary Zięba/Krasiński okazało się kluczowe, i to oni zabrali ze sobą do domu zwycięstwo w Obłędnej Plaży.

Warto wspomnieć, że mimo chłodnego wieczoru i późnych godzin trybuny podczas finałów były zapełnione. 

Przed wstąpieniem na najwyższy stopień podium, Pan Jerzy Tatarek, wieloletni przyjaciel siatkówki plażowej, którego społeczności nie trzeba przedstawiać, wręczył statuetki najlepszej zawodniczce i najlepszemu zawodnikowi turnieju. Te trafiły do Oli Gromadowskiej i Mateusza „Łysego” Zięby. 

Słoneczna niedziela i rywalizacja od najmłodszych do najstarszych

To jednak nie był koniec sportowych zmagań w Zbąszyniu, które trwały także od niedzielnego poranka. Ostatniego dnia turnieju rozegrano jeszcze turnieje mikstów, old-boy, dzieci i Zbąszyniaków. Pełne wyniki podium znajdują się poniżej, jednak warto zwrócić uwagę, że triumfatorem turnieju par mieszanych został Igor Ciemachowski, który w swoim drugim finale w ciągu dwóch dni, wraz z Kasią Lipską pokonał parę Szymańska/Westfal.

To dopiero początek

Wraz z końcowym gwizdkiem tegorocznego turnieju, organizatorzy zaczęli już myśleć o kolejnym wydaniu Obłędnej Plaży. Dyrektor turnieju Pan Tomasz Szczechowicz zapowiedział już, że Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji będzie starało się poszerzyć bazę plaży Łazienki o kolejne boiska, co sugeruje, że w kolejnym roku turniej może zrobić następny krok naprzód. Tego całemu, plażowemu środowisku życzymy, gdyż takie eventy, jak ten zakończony w Zbąszyniu w niedzielę sprawia, że dyscyplina rośnie i „sprzedaje” ją w najlepszy, możliwy sposób.


Zobacz ponownie relację video z finałów: FINAŁ MĘŻCZYZN Z KOMENTARZEM: KRASIŃSKI/ZIĘBA - SOBSTYL/CIEMACHOWSKI 


Tekst: Bartek Sobstyl, Marcin Szczechowicz


Organizatorzy

Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji

Proskos

Powiatowy Klub Sportowy MOS Zbąszyń


Instytucje wspierające

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu

Urząd Miejski w Zbąszyniu

Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej


Partnerzy ogólnopolscy

Dobra Kaloria

Wilson

Kubota

Coffeedesk

Red Bull

Oakley

New Level Sport

Twitch


Partnerzy lokalni i regionalni

Producent Kostki Brukowej i płyt drogowych Chrośnica-BALDA

NATIVO Kids, modna odzież dla dzieci i młodzieży

WIKOMA Maszyny i Urządzenia Przemysłowe Grzegorz Wójcik

Hermes Sp. z o.o. najlepsza woda z Wielkopolski

Colmet Znakowanie i Wycinanie Laserowe

Zakład Elektryczny ELKWADRO Łukasz Waściński, Łukasz Banach, Bartosz Flieger, Radosław Szulc

MULLER SERWIS Zygmun Muller Zapewniamy dobry klimat

BESTEM Sp. z o.o.

Elektrorecykling S.A.

Recykling Tonerów Sp. z o.o.

Kuvert Polska Sp. z o.o.

Ecobag Network Sp. z o.o.

Nadleśnictwo Babimost

Firma ZBORAŁA - Klimatyzacje - sprzedaż, montaż, serwis

TFP Sp. z o.o. Dziećmierowo wysoka jakość tektury falistej i opakowań

Kręce lody.pl Natalia Bordych

Ice cube Przemysław Tratwal

Rusztowania Kukuła, Wiesław Kukuła

Pizzeria Piccolo - najlepsza pizza w mieście

Kwaśnik SKPD Szymon Kwaśnik

IKEA Industry Zbąszynek

Nadleśnictwo Wolsztyn

Drewland - producent dmuchańców i zjeżdżalni dla dzieci

Firma Bor Tadeusz Borkowski

Czejur - usługi dźwigowe, serwis samochodowy

Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Grzegorz Lehnhardt

Zakład Piekarsko Ciastkarski Dorota, Maciej Jaśkowscy

Hotelik Pod Akacjami w Zbąszyniu

B-Print Tobiasz Basiński

Zakład Stolarski Mariusz Wachoński

Duobud Sklep Budowlany Paweł Tobys


Współorganizatorzy

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nądni

Zbąszyńskie Centrum Kultury

Zakład Usług Komunalnych


Partnerzy medialni

Portal napiachu.pl

SpTelek Sp. z o.o.

Zbąszyńska Telewizja Kablowa

TV Borek

TVCom Sp. z o.o.

Z czym to się je


Czytaj również