FTL Major: nieudane kwalifikacje Polaków

Dwie polskie dwójki wystąpiły w kwalifikacjach do turnieju głównego zawodów World Tour z cyklu Major, które właśnie wystartowały w Fort Lauderdale. Zarówno Kacper Kujawik i Maciej Rudol, jak i para Mariusz Prudel/Jakub Szałankiewicz zakończyli swój udział w rywalizacji w drugiej rundzie eliminacji. W turnieju głównym wystąpią więc tylko dwie biało-czerwone pary.

Kacper Kujawiak i Maciej Rudol w pierwszym swoim spotkaniu udanie zainaugurowali rozgrywki w Fort Lauderdale Major. Estończycy Nolvak/Tiisaar nie są raczej parą, którą można często oglądać w tego typu turniejach, a w rankingu FIVB World Tour plasuje się w siódmej dziesiątce. W pierwszym secie polska para wchodziła w mecz i momentami traciła swój rytm gry, z tego względu przeciwnicy mieli swoje szanse. Mimo to biało-czerwoni udanie rozstrzygali ważne akcje i wygrali w partii. W kolejnej części meczu przewaga Kujawiaka i Rudola była już bardzo widoczna, a polska para pewnie awansowała do kolejnego etapu. W drugiej rundzie eliminacji reprezentanci Polski trafili na holenderski team Bouter/Varenhorst. Dobrze znany jest zwłaszcza blokujący duetu, który jakiś czas temu, grając w parze z Nummerdorem, zdobył kilka ważnych trofeów i medali. Od początku to pomarańczowi nadawali ton grze i choć Polacy mieli swoje szanse, to przeciwnicy kontrolowali sytuację na boisku, zupełnie dominując w drugiej odsłonie. To oni na sam koniec wywalczyli awans do turnieju głównego.

Kujawiak/Rudol (POL) – Nolvak/Tiisaar (EST) 2:0 (21:19, 21:14)

Kujawiak/Rudol (POL) – Bouter/Varenhorst (NED) 0:2 (17:21, 12:21)

Sukcesu z Kish Island nie powtórzy duet Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz. Polska dwójka od razu po triumfie w Iranie udała się do Fort Lauderdale. W tym turnieju biało-czerwoni rywalizację rozpoczęli od kwalifikacji. W pierwszym spotkaniu dużo niżej notowani Szwajcarzy Breer/Haussener nie mieli większych szans z bardzo dobrze grającymi reprezentantami naszego kraju, którzy szybko zakończyli tę rywalizację. W drugiej rundzie Polacy spotkali się z Norwegami Berntsen/Mol H. W poczynaniach polskich zawodników można było dostrzec zmęczenie po trudach szybkiej podróży i ostatniego turnieju. Mimo to Prudlowi i Szałankiewiczowi udało się powalczyć w secie pierwszym, który zakończył się grą na przewagi. Kolejny już nie układał się po myśli biało-czerwonych, a rywale co rusz wykorzystywali swoje szanse. Cały mecz zakończyła ich solidna gra Norwegów i ich wygrana w secie drugim do 11.

Breer/Haussener (SUI) – Prudel/Szałankiewicz (POL) 0:2 (13:21, 17:21)

Berntsen/Mol H. (NOR) – Prudel/Szałankiewicz (POL) 2:0 (24:22, 21:11)

Od turnieju głównego rywalizację w Fort Lauderdale Major rozpoczną duety Bartosz Łosiak i Piotr Kantor, Michał Bryl i Grzegorz Fijałek oraz Kinga Kołosińska z Kasią Kociołek.

źródło: siatka.org

Czytaj również