Dzień debiutów w Rzymie! Zaledwie jedna z czterech par występowała na tym etapie Mistrzostw Świata.

To już dzisiaj! Dosłownie za moment rozpoczną się spotkania o najwyższe laury w Mistrzostwach Świata w Siatkówce Plażowej. Kto stanie w szranki do boju o złoty medal?
(fot. volleyballworld.com)

Różnica pokolenia

Wspominaliśmy o zmianie pokoleniowej? Wspominaliśmy. Kolejny akt tego przedstawienia zobaczyliśmy we wczorajszym spotkaniu półfinałowym pomiędzy 2-krotnym Mistrzem Świata do lat 21, czyli Renato Limą (rocznik 1999) i jego partnerem Vitorem Felipe, a Amerykanami Schalkiem i Brunnerem (kolejno 36 i 37 lat). Brazylijczycy zwyciężyli 2:0 (21:17, 21:19). Ich największymi atutami była skuteczność w ataku (63%), zdecydowanie wyższa niż u rywali, a także bardzo równa gra obu zawodników. Taktycznie zagrywali na Theodora Brunnera (24 z 35 zagrywek), a większość ataków wykonywali po skosie. Jak widać, ta taktyka się opłaciła i południowoamerykański duet powalczy wieczorem o złoto. Renato Lima może zostać najmłodszym zawodnikiem, który wygra seniorski tytuł Mistrza Świata (22 lata).

Po brakujący tytuł

Aż trudno w to uwierzyć, ale Christian Sorum i Anders Mol, którzy są wielokrotnymi Mistrzami Europy, Mistrzami Olimpijskimi i zwycięzcami cyklu World Tour, nigdy nie zostali Mistrzami Świata. Jeszcze trudniej uwierzyć w to, że po zwycięstwie we wczorajszym półfinale i ewentualnym triumfie w dzisiejszym meczu finałowym, mogą mieć w kolekcji wszystkie możliwe tytuły plażowe, a to w wieku zaledwie 24 i 26 lat! Norwedzy wygrali wczoraj 2:0 (21:14, 21:18) z brazylijskim duetem Andre/George. Brazylijczycy mieli plan na to spotkanie: zagrywki kierowane w Soruma (27 z 28!), wykluczenie z ataku o 8 cm wyższego Mola i kontra w strefę V w nadziei, że Sorum nie zdąży po wykonanym ataku odpowiednio się ustawić. Częściowo ten plan przyniósł skutek, jednak jakość gry Norwegów była na tak wysokim poziomie, że dosyć dobrze poradzili sobie z tą taktyką, a sami skutecznie uprzykrzyli życie rywalom.

Młodość Brazylii

22, 24, 26 i 31 lat. To wiek finalistów MŚ w turnieju męskim. Listę finalistek w turnieju damskim otwierają zawodniczki w wieku 23 i 24 lat — oczywiście z Brazylii. To Duda i Ana Patricia, które w półfinale pokonały 2:0 (21:19, 21:13) Mistrzynie Europy Heidrich i Verge-Depre. Szwajcarki grały dosyć chaotycznie, a Anouk Verge-Depre zagrała słabe spotkanie: cztery błędy zagrywki, 26% skuteczności w ataku, dwa błędy w ofensywie, jeden raz zablokowana. Nie pomogła partnerce, tym bardziej, że to Joana Heidrich była w większym stopniu testowana przez rywalki (31 z 36 zagrywek było skierowanych na nią). Z kolei Brazylijki są prawdziwym zespołem. W premierowej odsłonie, gdy problemy ze skutecznym atakiem miała Ana Patricia, na pomoc przyszła Duda (86% skuteczności w ataku). W drugiej partii Duda wzięła na siebie większą odpowiedzialność za grę w defensywie, dzięki czemu Ana Patricia, mając większą swobodę na boisku, odpłaciła się większą efektywnością na siatce.

Kolejny thriller

Kolejny dreszczowiec zafundowały Muller/Tillmann, które po tie-breaku przegrały 1:2 (15:21, 21:15, 12:15) z duetem Bukovec/Brandie. 21-letnia Svenja Muller, mierząca 1,92 m wzrostu, znakomicie radziła sobie w ataku — nieważne, w jakim kierunku atakowała, zawsze potrafiła ukąsić rywalki (70% skuteczności). Gorzej jednak spisywała się w defensywie (cztery błędy) i w polu zagrywki (osiem błędów). To otworzyło drogę rywalkom do nawiązania walki. Chociaż Kanadyjki nie miały tak dużej siły ognia w ataku, to potrafiły zablokować (trzy bloki), jak i zaskoczyć rywalki zagrywką (pięć asów serwisowych).

Nadszedł czas zmian

Dzisiaj w finałach zobaczymy zawodników i zawodniczki, którzy nigdy nie grali w tym etapie Mistrzostw Świata. Mało tego, jedynie para Mol/Sorum grała w półfinale i walczyła o brąz. To tylko pokazuje, jak bardzo zmienia się układ sił w siatkówce plażowej.

--------------------------------------------------------------------------

Mecze o trzecie miejsce:

Muller - Tillmann vs Heidrich - Verge-Depre

Andre - George vs Schalk - Brunner

Finały:

Bukovec - Brandie vs Duda - Ana Patricia

Mol - Sorum vs Renato - Vitor Felipe

---

Autor: Aleksander Gajcy

Czytaj również